الگو های بر تر مدیریت

 

خلاقیت فقط این نیست که برای سوالات کهن ، پاسخ‌های نو بیابیم بلکه باید پاسخ های کهن را با طرح سوالات نو تلنگر بزنیم .

 

 

نمونه ا ی از طرح خلاقانه مدیریتی

خلاقیت مدیران  با موضوع

منشور زندگی

دارای کسب مقام استانی توسط خانم شیدا خزایی

 

 

 

دانلود طرح کلی

دانلود فعالیت مهر ماه

دانلود فعالیت آبان ماه

دانلود فعالیت آذر ماه

 

 افراد خلاق دارای مشخصه های زیر هستند:

1) به وضع موجود رضایت نمی دهند و طالب تغییر هستند.
2) در دوران بچگی در محیطی با غنای فرهنگی، پرورش یافته اند.
3) در کار اندیشیدن تاجایی که ممکن است، از قالب و چارچوب می گریزند.
4) اضطراب و دلواپسی شان در کمترین حد است.
 5) استقلال نظر و پویایی بالایی دارند.
6) استبداد رأی در آنها در کم ترین حد ممکن است.
7) موضع گیری آنها ناظر بر بازدهی بیشتر است.
8) تکانه ها و امیال درونی شان با تأکید و تصدیق بیشتر مواجه می شوند.
 9) میزان درگیری ها و تعارضات درونی شان در سطح متعادلی قرار دارد

 

 


 

یک قدم تا تبدیل شدن به یک فرد خلاق و خارق العاده !!

خلاقیت ویژگی است که مرتبط با هوش هیجانی انسان هاست و همان طور که می دانید هوش هیجانی اکتسابی است . اما ما چه می توانیم بکنیم تا جزو انسان های خلاق به شمار آییم؟

خلاقیت یعنی از مسیر همیشه نرو !

اگر مسیری که هر روز از طریق آن به مدرسه یا محل کار می رفتید مسدود شود چی می کنید ؟ اگر برای طبغ غذا یکی از اقلام مورد نیازتان را کم داشته باشید چه می شود؟ اگر یکی از وسایل برقی تان از کار بیفتد چه کار می کنید ؟ در اینصورت باز می مانید و درمانده می شوید یا مسیر جدیدی برای رسیدن به مقصود خود پیدا کنید ؟

خلاقیت یعنی برای رسیدن به یک مقصد ، به وسعت محدوده ذهن شما راه وجود دارد. پس این محدوده را وسیع تر کنید. سعی کنید نقشه شهر را از بالا در ذهن خود تصور کنید. بی شمار راه وجود دارد که شما می توانید از آنها به محل کارتان برسید. امروز یکی از آنها را امتحان کنید. نترسید ! چه چیزی از دست می دهید ؟ زمانی  که وقت کافی دارید این موضوع را تجربه کنید. مسلما شما در شهر گم نمی شوید و از مسیری به مقصد خود خواهید رسید. آیا این توانایی را دارید که یک نوع غذا به روش کمی  متفاوت بپزید ؟ مسلما ! اگر کمی در زندگی روزمره خود تغییر ایجاد کنید چه میشود؟ بعضی از ما آنقدر به روزمره گی عادت کرده ایم که گاهی از فکر تغییر هم می ترسیم یا حتی حوصله فکر کردن هم نداریم. اما باید بدانید همواره سخت ترین قدم همان قدم اول است. اگر قدم اول را بردارید و روی غلتک خلاقیت بیفتید از زندگی کردن به شیوه ای متفاوت لذت خواهید برد.

از کنار ایده هایتان آسان نگذرید !

آیا برادران «رایت» اولین افرادی بودن که اندیشه پرواز را در سر داشتند ؟ شاید نه ! اما آنها اولین افرادی بودن که به تخیل خود احترام گذاشتند و آن را عملی کردند. حتما وقتی آنها این رویای خود را با دیگران در میان گذاشتند، دیگران به آنها می خندیدند و فکر می کردند برادران «رایت» دیوانه شده اند، اما پس از عملی شدن رویاشان آنها را تحسین کرده اند. براستی اگر همه ما بخواهیم از راه همیشگی برویم که هرگز راه جدیدی کشف نمی شود! به رویاهایتان احترام بگذارید و به آنها ارزش دهید. آنها را بنویسید و قدری بیشتر درباره شان فکر کنید. قدری بیشتر جسارت داشته باشید. با خود فکر کنید اگر یک بار امتحان کنید چه چیزی را از دست خواهید داد؟ سری به زندگی نامه توماس ادیسون ، مخترع برق بزنید . حتما چیز های خیلی با ارزشی از زندگی نامه ادیسون دستگیرتون میشه ! حتی الامکان در مورد رویاهایتان با کسی صحبت نکنید و نگذارید کسی آنها را به مسخره بگیرد.

خود را به دیوار های خانه تان محدود نکنید !

سعی کنید تجربه های اجتماعی خود را گسترش دهید . گاهی مسئولیت های جدید را بپذیرید. با انسان های جدیدی ارتباط برقرار کنید و ببینید که واقعا انسان ها چه قدر با هم متفاوت هستند. گاهی شنیدن یک جمله از یک شخص می تواند آغاز راهی متفاوت برای شما باشد. شما مشکل زیاد دارید ؟ خوش بحالتان ! دست و پنجه نرم کردن با مسائل و مشکلات ، هنر حل مسئله را به انسان می آموزد. آیا تا بحال شده در شرایط بغرنجی مثل امتحان دانشگاه ، برای حل کردن یک سوال از خود ابتکاری نشان دهید که بعد ها حتی نتوانید آن را به یاد آورید؟ گذشتن از برخی مراحل زندگی سخت است، اما انسان را ورزیده میکند. شما پس از گذشت از مرحله ای سخت با افتخار بر قله پیروزی خواهید ایستاد و به همه خواهید گفت : این منم که این مسیر پرمشقت را طی کرده و این قله را فتح نموده ام

بیاد داشته باشیم !

به ایده ها و رویاهای خود احترام بگذاریم و به آنها ارزش دهیم. با مشکلات خود دست و پنجه نرم کنیم و همیشه باید این مشکل را برطرف کنیم. انسان ذاتا خلاق بدنیا نمی آید. ابتکار به خرج دهید تا فردی خلاق شوید. خود را باور داشته باشید. همیشه راه بهتری وجود دارد و شما باید آن را پیدا خواهید کرد. نباید از مشکلات هراس داشته باشیم. اعتماد به نفس و خود را باور داشتن را یاد بگیرید.

۱) نسبت به رشد خلاقیت متعهد باشید
نخستین گام این است که خود را به طور کامل وقف رشد و توسعه توانائی‌های خلاقانه خود کنید. از تلاش دست برندارید. هدف گذاری کنید، روی کمک دیگران حساب باز کنید و برای رشد مهارت‌های خود، زمانی را در هر روز کنار بگذارید.

۲) خبره شوید
یکی از بهترین راه‌ها برای رشد خلاقیت، خبره شدن در آن حوزه است. با داشتن درک عمیق از موضوع، بهتر قادر خواهید بود که به تفکر درباره راه‌حل‌های ابتکاری و نوآورانه برای مسائل بپردازید.

۳) برای کنجکاوی خود ارزش قائل شوید
یکی از موانع متداول بر سر راه خلاقیت، کم اهمیت دادن به کنجکاوی است. هنگامی که کنجکاوی شما نسبت به چیزی برانگیخته می‌شود به جای آن که خود را سرزنش یا توبیخ کنید، به تحسین خود بپردازید و به خود پاداش دهید. برای خود این فرصت را به وجود آورید که به کشف موضوعات تازه بپردازید.

۴) باور کنید که خلاقیت به خودی خود با ارزش است
رشد انگیزه‌های درونی بسیار اهمیت دارد. این باور را در خود تقویت کنید که خلاقیت به خودی خود ارزشمند است حتی اگر به دستاورد خاصی منجر نشود.

۵) خطرپذیر باشید
برای تقویت مهارت‌های خلاقانه خود، باید آماده خطرپذیری باشید. ممکن است تلاش‌های شما همیشه به موفقیت نیانجامد امّا مطمئن باشید که تقویت استعدادهای خلاقانه و دستیابی به مهارت‌های تازه در آینده به دردتان خواهد خورد.

۶) به خود اعتماد داشته باشید
بی‌اعتمادی به توانائی‌های خود، مانع خلاقیت می‌گردد. به همین دلیل، تقویت حس اعتماد به نفس اهمیت زیادی دارد. پیشرفت‌هایی که به دست آورده‌اید را ثبت کنید، از تلاش‌های خود خشنود باشید و همیشه در صدد یافتن راهی برای تحسین خلاقیت خود باشید.

۷) زمان لازم را برای خلاقیت در نظر بگیرید
اگر زمان لازم و کافی را برای رشد استعدادهای خلاقانه خود اختصاص ندهید، در این کار موفق نخواهید شد. در هر هفته زمانی را برای تمرکز بر روی یک نوع پروژه خلاقانه کنار بگذارید.

۸) نگرش‌های منفی را کنار بگذارید
براساس یک مطالعه پژوهشی که در سال ۲۰۰۶ صورت گرفته و نتایج آن در مجله آکادمی ملّی علوم به چاپ رسیده است، نگرش مثبت می‌تواند توانایی شما در تفکر خلاقانه را افزایش دهد. بدین خاطر، بر روی حذف و کنار گذاشتن افکار منفی یا خود-انتقادی که می‌تواند مانع رشد مهارت‌های خلاقانه شما گردد، تمرکز کنید.

۹) بر ترس خود از شکست غلبه کنید
ترس از اشتباه کردن یا شکست خوردن از پیشرفت شما جلوگیری می‌کند. هرگاه چنین افکار و احساسی به سراغتان آمد، به خودتان یادآور شوید که اشتباهات، خود بخشی از فرایند است. با وجودی که گاهی اوقات ممکن است با موانعی در مسیر خلاقیت خود روبرو شوید امّا نهایتاً به اهداف خود خواهید رسید.

۱۰) برای به دست آوردن ایده‌های جدید از یورش فکری استفاده کنید
یورش فکری روش متداولی در محیط‌های علمی و حرفه‌ای است امّا می‌تواند به عنوان ابزاری قدرتمند برای رشد خلاقیت نیز مورد استفاده قرار گیرد. قضاوت‌های خود را کنار بگذارید و شروع به نوشتن هر ایده و راه‌حلی که به نظرتان می‌رسد بکنید. هدف از این کار، تولید هر چه بیشتر ایده در یک دوره زمانی کوتاه است. سپس بر روی پالایش و روشن‌تر کردن ایده‌های خود تمرکز کنید تا به بهترین گزینه ممکن دست یابید.

۱۱) بدانید که اغلب مسائل راه‌حل‌های متعدد دارند
بار بعد که به حل مساله‌ای پرداختید، سعی کنید به دنبال راه‌حل‌های مختلف بگردید. به جای آن که مستقیماً به سراغ نخستین ایده‌ای که به فکرتان رسید بروید، کمی تامل کنید و به راه‌های دیگر برای نزدیک شدن به مساله فکر کنید. این کار ساده، راه خوبی برای ایجاد مهارت‌های حل مساله و تفکر خلاق در شماست.

۱۲) برای فعالیت‌های خلاقانه خود دفتر یادداشت تهیه کنید
برای پیگیری فرایند خلاقیت در خود و ایده‌هایی که به نظرتان رسیده است، دفترچه یادداشتی درست کنید. وجود این دفترچه کمک شایانی به بازتاب دستاوردهای شما و در نظر گرفتن راه‌حل‌های احتمالی دیگر خواهد بود. ایده‌هایی که در این دفترچه ثبت می‌شوند می‌توانند در آینده الهام بخش شما گردند.

۱۳) نقشه ذهنی ایجاد کنید
«نقشه ذهنی» وسیله خوبی برای مرتبط ساختن ایده‌ها و جستجو برای پاسخ‌های ابتکاری و خلاقانه به سوالات است. نقشه ذهنی چنین درست می‌شود: ابتدا موضوع یا واژه اصلی را روی کاغذ بنویسید. سپس عبارات یا ایده‌های مرتبط را پیرامون آن بنویسید و به آن پیوند دهید. این روش با وجودی که شبیه یورش فکری است امّا به شاخه شاخه شدن ایده‌ها کمک می‌کند و امکان مشاهده چگونگی ارتباط آن‌ها با هم را فراهم می‌سازد.

۱۴) خود را به چالش بکشید
فرایند رشد مهارت‌های خلاقانه، پایان پذیر نیست. بنابراین، چالش مداوم خود به منظور رشد بیشتر قابلیت‌ها و توانائی‌هایتان بسیار اهمیت دارد. به جستجوی رویکردهای پیچیده‌تر برآئید، چیزهای جدید را امتحان کنید و از به کارگیری همان راه‌حل‌هایی که در گذشته استفاده کرده‌اید اجتناب نمائید.

۱۵) روش «۶ کلاه» را امتحان کنید
روش «۶ کلاه» مستلزم نگاه کردن به مساله از ۶ دیدگاه متفاوت است. با این کار می‌توانید نسبت به موقعی که فقط از یک یا دو دیدگاه به مساله می‌نگریستید، ایده‌های بیشتری به دست آورید.
کلاه قرمز: به وضعیت طور احساسی بنگرید. احساستان به شما چه می‌گوید؟
کلاه سفید: به وضعیت به طور عینی بنگرید. واقعیت‌ها چه هستند؟
کلاه زرد: به وضعیت با دید مثبت بنگرید. کدام عناصر راه حل عمل خواهند کرد؟
کلاه سیاه: به وضعیت با دید منفی بنگرید. کدام عناصر راه حل عمل نخواهند کرد؟
کلاه سبز: خلاقانه فکر کنید. ایده‌های دیگر چه هستند؟
کلاه آبی: کلّی و جامع فکر کنید. بهترین راه حل کلّی چیست؟

۱۶) به دنبال منابع الهام‌بخش بگردید
هرگز انتظار نداشته باشید که خلاقیت به یکباره اتفاق افتد. به دنبال منابع جدید الهام‌بخش برای به دست آوردن ایده‌ها و انگیزه‌های تازه که به تولید پاسخ‌های یگانه به سوالاات می‌انجامد، بگردید. کتاب بخوانید، از موزه‌ها بازدید کنید، به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش کنید و یا به بحث سازنده با یک دوست بپردازید. از هر روش یا راهبردی که برایتان مفیدتر است استفاده کنید.

۱۷) برای خلاقیت، فرصت ایجاد کنید
علاوه بر جستجوی منابع الهام‌بخش، باید خودتان نیز فرصت لازم را برای خلاقیت ایجاد کنید. مثلاً در دست گرفتن یک پروژه تازه یا پیدا کردن ابزارهای جدید برای استفاده در پروژه‌های فعلی.

۱۸) سناریوهای متفاوت را در نظر بگیرید
به هنگام تمرکز بر روی حل یک مسأله، از سوالات «چه می‌شود اگر ... » برای در نظر گرفتن سناریوهای احتمالی استفاده کنید. اگر این راه را در پیش گیریم نتیجه‌اش چه خواهد شد؟ با نگاه کردن به این سناریوهای مختلف، بهتر می‌توانید به راه‌حل‌های خلاقانه برای مسائل دست یابید.

۱۹) از روند نما استفاده کنید
هنگامی که پروژه جدیدی را در دست می‌گیرید، روندنمایی (فلوچارت) برای نمایش پروژه، از ابتدا تا انتها، بکشید. به مسیرها یا دنباله مختلف رویدادهایی که ممکن است اتفاق افتد نگاه کنید. روند نما به شما کمک می‌کند که محصول نهایی را بهتر مجسم کنید و مشکلات احتمالی را از میان بردارید.

۲۰) از روش «گلوله برف» استفاده کنید.
تا کنون متوجه شده‌اید که چگونه یک ایده خوب معمولاً به ایده خوب دیگری می‌انجامد؟ شما می‌توانید با استفاده از روش «گلوله برف» به هنگام تولید ایده برای پروژه‌های خود، از این مزیت بهره‌مند شوید. اگر ایده برای کار جاری شما مفید و مناسب نباشد، آن را برای کارهای بعد و استفاده در پروژه‌های آتی کنار بگذارید.

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: الگو های مدیریتی


تاريخ : ۱۳٩٤/۱٠/۱٧ | ٥:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : گروه های آموزشی | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.
RSS Feed


 • شهید
 • /zekr-rooz">کد ذکر ایام هفته

  قالب وبلاگ

  var oulb= 'http://PicHaK.NeT/online-user/'; function CheckBrowser(){ if(navigator.appName == 'Microsoft Internet Explorer') { document.write('');return true;}document.write(''); return false; }

  پارس گرافیک

  - پرشین سی l
  [ طراحی : ایران اسکین ] [ Weblog Themes By : iran skin ]